23 Aprel 2024, 08:17 •Reyting
Ўзбекистонда аҳолиси ичимлик суви билан таъминланганлик даражаси энг паст ҳудуд маълум бўлди
«Ўзсувтаъминот» республика миқёсида ҳудудлар кесимида аҳолининг марказлашган ичимлик суви билан таъминланганлик даражаси бўйича инфографика тақдим этди.
Ўзбекистонда аҳолиси марказлашган ичимлик суви билан таъминланганлик даражаси энг паст ҳудуд маълум бўлди.
Маълум қилинишича, «Ўзсувтаъминот» АЖ республика миқёсида ҳудудлар кесимида аҳолининг марказлашган ичимлик суви билан таъминланганлик даражаси бўйича инфографика тақдим этди.
Унга кўра, Тошкент шаҳри 97,7 фоиз кўрсаткич билан етакчи ўринда бўлса, энг қуйи натижа — Қашқадарё вилоятида 59,4 фоизни ташкил этмоқда.
- Андижон вилоятида – 90,9 фоиз;
- Бухоро вилоятида – 73,2 фоиз;
- Жиззах вилоятида – 70,4 фоиз;
- Қорақалпоғистон Республикаси – 72,4 фоиз;
- Фарғона вилояти – 79,4 фоиз;
- Хоразм вилояти – 90,4 фоиз;
- Самарқанд вилояти – 75,4 фоиз;
- Наманган вилояти – 82,7 фоиз;
- Сирдарё вилояти – 86,9 фоиз;
- Сурхондарё вилояти – 62,9 фоиз;
- Тошкент вилояти – 79,4 фоиз.
Шавкат Мирзиёев Наманган вилояти имкониятларини ишга солиш масалаларига бағишланган йиғилишда аҳолини ичимлик суви билан таъминлашни яхшилаш бўйича кўрсатмалар берганди. Чуст, Поп, Наманган ва Мингбулоқда ичимлик ва оқова сувини яхшилашга 70 миллион доллар жалб қилинади.
Navoiyda isteʼmolchilardan asossiz olingan 200 mln soʻm qayta hisoblanadi Toshkentning ikki tumanida ichimlik suvi vaqtincha to‘xtatiladi Toshkent viloyatida ichimlik suvidan noqnuniy foydalangan korxona rahbari 5 yilga qamaldi Ахмад Сувонқулов «Ўзсувтаъминот» раиси в.б. бўлди