Oʻzbekistonda bojxona islohotlari amalga oshiriladi
Avtomobillar uchun “yashil” va “qizil” yoʻlaklar joriy etiladi, hujjatlar elektron shaklga oʻtkaziladi.
Oʻzbekistonda bojxona ishi samaradorligi, shaffofligi va ishonchliligi oshiriladi, deb xabar bermoqda Davlat bojxona qoʻmitasi matbuot xizmati.
Maʼlumotlarga koʻra, yaqin yillarda mamlakat bojxona jarayonlarini yaxshilashni va 2030-yilga kelib Jahon banki tomonidan global logistika reytingida kamida 55-oʻrinni egallashni rejalashtirmoqda. Xususan, 2026-yilga qadar inson omilisiz rasmiylashtiriladigan deklaratsiyalar ulushini 2 barobarga oshirish asosiy vazifa boʻladi.
Bundan tashqari, 2028-yilga kelib hukumat xavflarni boshqarish tizimi samaradorligini ikki baravar oshirish uchun bojxona koʻrigini 21 foizdan 15 foizga qisqartirish va sunʼiy intellektni joriy etishni rejalashtirmoqda.
Shuningdek, endilikda chegaradagi fitosanitariya va veterinariya organlari, shu jumladan, tashqi savdo yuklarini nazorat qilish bojxona organlari tomonidan amalga oshiriladi. 2025-yil 1-maydan veterinariya va fitosanitariya hujjatlarini roʻyxatdan oʻtkazish faqat elektron shaklda, muhr va shtamplardan foydalanmasdan amalga oshiriladi.
Bojxona organlari 2025-yil 1-iyuldan boshlab JST standartlariga muvofiq tovarlarga imtiyozlarni qoʻllash boʻyicha dastlabki qarorlarni rasmiylashtirishlari mumkin boʻladi, bunda barcha hisob-kitoblar va yigʻimlarni hisobga olish bojxona tizimi orqali amalga oshiriladi. 1-sentyabrdan boshlab mamlakatda barcha bojxona yigʻimlari va toʻlovlarini toʻlash uchun yagona gʻazna hisobvaragʻi ochiladi. Bu tadbirkorlar uchun jarayonni soddalashtirishga yordam berishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, 2025-yilning kuzidan boshlab hukumat avtotransport uchun ikkita yoʻlak tizimini joriy etishni rejalashtirmoqda. “Yashil” yoʻlakda xavf darajasi past boʻlgan avtomobillar, “qizil” yoʻlakda esa xavf darajasi yuqori boʻlgan va tanlab tekshirilishi kerak boʻlgan avtomobillar tezlashtirilgan nazoratdan oʻtkaziladi.
Tizim sinov tariqasida uchta chegara postida — Toshkent viloyatidagi “Gʻishtkoʻprik” va “Zangiota” hamda Qoraqalpogʻistondagi “Dovudota” chegara postlarida ishlay boshlaydi. Sinovdan oʻtgandan soʻng, dastur boshqa oʻtishlar uchun ham kengaytiriladi.
2025-yil 1-noyabrdan boshlab mamlakatda yoʻlovchilar bojxona deklaratsiyalarini rasmiylashtirishlari mumkin boʻlgan ilova ham paydo boʻladi va 2025-yil oxirigacha rasmiylar bojxona hududida yoki undan tashqarida qayta ishlanadigan yuklar uchun deklaratsiyalarni rasmiylashtirish modulini joriy etishni rejalashtirmoqda.