27 Mart 2025, 22:28 Oʻzbekiston
Avtomobil haydovchilari Piskentdagi poligondagi navbatlardan yana shikoyat qildi
Masʼul organ holatni xakerlik hujumi bilan izohladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Oʻzbekiston avtomobilchilari Piskentdagi sinov poligonida transportni texnik koʻrikdan oʻtkazish uchun roʻyxatdan oʻtishda muammolarga duch kelgani haqida maʼlumotlar paydo boʻldi. Holat yuzasidan “Oʻzbekiston ilmiy-sinov va sifat nazorati markazi” davlat muassasasi izoh berdi.
Maʼlumotlarga koʻra, poytaxtdagi avtomobil egalari Piskentdagi poligonda navbatga turishning deyarli iloji yoʻqligidan shikoyat qilishgan, chunki joylar juda tez demontaj qilinadi va navbatdan tashqari tekshiruvdan oʻtish uchun 10 million soʻmgacha talab qilinadi.
Vazirlikning maʼlum qilishicha, 20-25-mart kunlari elektron navbat tizimiga bir xil IP-manzillardan juda koʻp soʻrovlar kelib tushgan, bu esa platformaning haddan tashqari yuklanishiga olib kelgan. Bundan firibgarlar foydalanib, navbatdagi joylarni sotishni boshlashdi.
Idora dasturchilari buning ortida kim turishi mumkinligini aniqlashga harakat qilayotgani taʼkidlanib, yaqin kunlarda muammoni hal qilishga vaʼda berildi. Shuningdek, vazirlik yozib olish uchun 10 mln soʻm toʻlanishi kerakligi haqidagi mish-mishlarni rad etib, benzinli va gibrid avtomobillar uchun sertifikatlash narxi 5,6 mln soʻm, elektromobillar uchun esa 4,48 mln soʻmni tashkil etishini maʼlum qildi.
UzTest markaz va IT-xizmat mutaxassislari navbatlarni bron qilishning himoya tizimini takomillashtirish ustida ish olib borayotganini maʼlum qildi va firibgarlarga duch kelgan aholidan agentlikning 1880 raqamiga murojaat qilishni soʻradi.