10 Mart 2025, 10:47 Jahon
Istanbuldagi O‘zbekiston konsulxonasi aeroportda boshqa odamlarning yuklarini olishdan ogohlantirdi
Istanbuldagi O‘zbekiston konsulxonasi fuqarolarni aeroportlarda begona yuklarni olmaslikka chaqirdi. Diplomatik vakolatxona bunday holatlar noqonuniy yuklarni olib o‘tish bilan bog‘liq xavf tug‘dirishini ta’kidlab, bir necha yil qamoq jazosidan ogohlantirdi.
O‘zbekistonning Istanbuldagi bosh konsulxonasi fuqarolarni aeroportlarda begona shaxslarning yuklarini olishdan ogohlantirdi. Konsulxona ma’lumotiga ko‘ra, ayrim shaxslar turli bahonalar bilan (masalan, og‘ir kasal qarindoshi borligi yoki yukni jo‘natish imkoniyati yo‘qligi) o‘z yuklarini O‘zbekistonga olib borib berishni so‘rashi mumkin.
Diplomatik vakolatxona bunday va’dalarga ishonmaslikni va begona yukni hech qanday holatda qabul qilmaslikni tavsiya qilmoqda. Sababi, so‘nggi yillarda shunday vaziyatlarga tushgan bir necha O‘zbekiston fuqarolari noqonuniy yuklarni — jumladan, narkotik moddalar va soxta hujjatlarni bilmagan holda olib o‘tishga uringanlikda ayblanib, hibsga olingan.
Xususan, 2023-yilda Istanbul aeroportida 27 yoshli o‘zbekistonlik noma’lum shaxsning iltimosiga binoan yukni olib o‘tishga rozi bo‘lgan. Chegaradagi tekshiruv vaqtida uning yukidan katta miqdorda narkotik moddalar topilgan va u 10 yilga ozodlikdan mahrum etilgan. 2022-yilda esa Antaliyadan Toshkentga qaytayotgan fuqaro notanish odamning yukini olib o‘tmoqchi bo‘lgan. Tekshiruv natijasida unda soxta pasport va noqonuniy hujjatlar borligi aniqlangan va fuqaro bir necha yilga qamoqqa hukm qilingan.
Konsulxona O‘zbekiston fuqarolaridan ehtiyotkor bo‘lishni, begona shaxslarning iltimoslariga aldanmaslikni va o‘z xavfsizligini himoya qilishni so‘radi. Rasmiy ogohlantirishda bu kabi ehtiyotsizlik og‘ir jinoiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligi ta’kidlangan.